A mérési bizonytalanság alapjai
Ez a tudásoldal oldal a mérési bizonytalanság jelentésével, jelentőségével, hatásával, meghatározásával és számításával kapcsolatos kérdésekre ad választ. Ezzel összefüggésben tájékoztatást kap az érzékenységi együtthatóról és a mérési bizonytalansági mérlegről/büdzséről.
Az alábbi kérdésekre talál választ:
- Mit jelent a mérési bizonytalanság?
- Kapcsolat a következők között: Precizitás, pontosság és felbontás
- Miért fontos a mérési bizonytalanság?
- Mi a mérési bizonytalanság hatása a kalibrálással összefüggésben?
- Hogyan határozzák meg és számítják ki a mérési bizonytalanságot?
- Mit jelent a GUM szerinti mérési bizonytalanság?
- A mérési bizonytalanság kiszámításának statisztikai alapelvei
- Mit jelent az érzékenységi együttható a mérési bizonytalansággal összefüggésben?
- Mi az a mérési bizonytalansági mérleg/mérési bizonytalansági büdzsé?
Mit jelent a mérési bizonytalanság?
A mérések nem adnak abszolút pontos értékeket, mivel mindig vannak bennük tökéletlenségek és hiányosságok, amelyeket nem lehet pontosan számszerűsíteni. Így a mérési eredmény függ az alkalmazott mérési módszertől, a környezeti feltételektől, mint például a hőmérséklet, a páratartalom és a környezeti nyomás, az alkalmazott mérési technika teljesítményétől (offset, drift) és a kalibráló szakember hozzáértésétől.
Kapcsolat a következők között: Precizitás, pontosság és felbontás
A felbontás alatt a legkisebb mérési egységet értjük, ebben az esetben a céltárgy gyűrűi közötti távolságot. A lövedéklyukak szórása a precizitást jelzi, ez a találatok reprodukálhatóságának mérőszáma. A lövedéklyukaknak a célpont középpontjához viszonyított szórását a pontosság fejezi ki. (Csak a szisztematikus eltéréseket vesszük figyelembe.)
Miért fontos a mérési bizonytalanság?
A mérési eredmény értékeléséhez és további felhasználásához a mérőeszköz meghatározott becsült értéke mellett az eredmény minőségéről is nyilatkozni kell. A mérési bizonytalanság feltüntetése erősíti a mérési eredményekbe vetett bizalmat, és lehetővé teszi a különböző mérések összehasonlítását. Ez alapvető követelmény a nemzeti és nemzetközi árucserében. A mérési bizonytalansággal való foglalkozásnak más okai is vannak; például ha a mérés egy kalibrálás részét képezi, és azt a kalibrálási jegyzőkönyvön fel kell tüntetni, vagy ha egy mérőműszer pontossági specifikációjának való megfelelést kell értékelni. "A mérési bizonytalanság nélküli mért érték nem teljes mérési eredmény!"
Mi a mérési bizonytalanság hatása a kalibrálással összefüggésben?
A kalibrálás során ellenőrzik, hogy az érzékelő megfelel-e a megadott pontosságnak. A megállapított eltérésnek kisebbnek kell lennie a megengedett eltérésnél. Maga a kalibrálás azonban, mint minden mérés, bizonytalansággal terhelt. Ezt a mérési bizonytalanság formájában adják meg. A mérési bizonytalanság főként a kezelő, a vizsgálati tétel, a módszer és a referencia hibahatásaiból tevődik össze. A mérési bizonytalanság a mérési eredmény véletlen szórásának mértékegysége, ezért +/- értékkel van jelölve. A döntési szabálytól függően bele kell számítani a megfelelőségértékelésbe.
Hogyan határozzák meg és számítják ki a mérési bizonytalanságot?
A mérési bizonytalanság meghatározása általában a leírt eljárás szerint történik. Az egyes Xi befolyásoló mennyiségeket eloszlásuknak megfelelően u(Xi) valószínűségi függvényként írják le, az Y = f(Xi) mérési modellhez tartozó érzékenységekkel kompenzálják, és a kvadratikus összeadás módszerével kombinálják egy standard mérési bizonytalansághoz u(Y). Az u(Y) standard mérési bizonytalanság a mérés szórásának mérőszáma. Annak érdekében, hogy kifejezzük azt az értéktartományt, amelyben a valódi mért érték általában 95%-os valószínűséggel van, a szintmérési bizonytalanságot megszorozzuk egy konfidencia tényezővel. A legtöbb esetben normális eloszlás alkalmazható. A konfidenciaszinthez tartozó szorzó ebben az esetben a 2.
Mit jelent a GUM szerinti mérési bizonytalanság?
A "Guide to the Expression of Uncertainty in Measurement", rövidítve GUM, a mérési bizonytalanságok értékelésének és meghatározásának világszerte elfogadott szabványának tekinthető, amelyet több nemzetközi szervezet is elfogadott. A GUM azt a megközelítést követi, hogy minden mérési eredményt a mérőeszköz legjobb becsült értékeként ad meg, a hozzá tartozó mérési bizonytalansággal együtt. Így a GUM-módszer egy világosan meghatározott értékelési eljárást biztosít a mérési feladat és a releváns mennyiségek változékonysági tartományainak leírására valószínűségi eloszlások és modellegyenletek segítségével. Ez azt jelenti, hogy a GUM-módszer segítségével átláthatóan kimutatható, hogy milyen összefüggéseket használnak a mérési bizonytalanság meghatározásához, és hogyan tekintik az érintett mennyiségek becslését.
A mérési bizonytalanság kiszámításának statisztikai alapelvei
A metrológiai tapasztalatok általában azt mutatják, hogy a mérési folyamatokat nem lehet olyan pontosan szabályozni, és a mérési feltételeket nem lehet olyan pontosan meghatározni, hogy egy mérőszámhoz csak egyetlen értéket lehessen rendelni. Ezért a megoldás abban rejlik, hogy a hiányos ismereteket értékeloszlásokkal írjuk le, amelyek súlyát becsléssel határozzuk meg. Egy mérhető mennyiség tolerálható értékeire vonatkozó többé-kevésbé pontos ismereteket a lehetséges értékek eloszlásai írják le. A valószínűségi sűrűség határozza meg, hogy a rendelkezésre álló ismeretek alapján milyen súlyt kap egy X méretű Y érték. Ahhoz, hogy később megfelelő mérési bizonytalansági számítást tudjunk végezni, szükségesek a valószínűségszámítás vagy a statisztika alapjai:
Eloszlásfüggvények, mint például:
- négyszögletes, trapéz alakú, háromszögletes, harang alakú (Gauss görbe) eloszlás.
Egyéb statisztikai paraméterek, mint például:
- számtani átlag, tartomány, szórás, standard eltérés, hibaterjedés
Mit jelent az érzékenységi együttható a mérési bizonytalansággal összefüggésben?
Az érzékenységi együttható azt írja le, hogy az eredményváltozó becsült értékét milyen mértékben befolyásolják a bemeneti változó becsült értékének változásai. Meghatározható a modellfüggvényből egyenlet vagy numerikus módszerekkel.
Mi az a mérési bizonytalansági mérleg/mérési bizonytalansági büdzsé?
Egy mérés bizonytalansági elemzésének - amelyet gyakran mérési bizonytalansági büdzsének is neveznek - tartalmaznia kell a mérés során fellépő összes bizonytalansági forrás felsorolását, a kapcsolódó standard mérési bizonytalanságokkal együtt, valamint annak feltüntetésével, hogy ezeket hogyan határozták meg. Többször megismételt megfigyelések esetén az elvégzett megfigyelések n számát is meg kell adni.