A termodinamikai kalibrálás területén szerzett ismeretek
A termodinamikai mérőeszközökkel kapcsolatos tudásoldal a hőmérséklet- és páratartalom-kalibrálással kapcsolatos kérdésekre ad választ. Betekintést nyerhet abba, hogy milyen lehetőségek és mérőeszközök állnak rendelkezésre a kalibráláshoz.
Itt választ talál a következő kérdésekre:
- Miért kell a nedvességmérőket kalibrálni?
- Melyek a páratartalom paraméterei?
- A páratartalom kalibrálásának lehetőségei?
- Hogyan kell kalibrálni egy higrométert?
- Mi az a harmatponti higrométer?
- Milyen páratartalom-érzékelők állnak rendelkezésre?
- Hogyan működik egy polimer érzékelő?
- Hogyan kalibrálják a hőmérsékletmérő műszereket?
- Melyek a hőmérsékletmérés módszerei?
- Milyen érzékelők állnak rendelkezésre a hőmérsékleti tartományban?
- Hőmérséklet kalibrálási lehetőségek
- Kalibrálás folyadékfürdőben
- Kalibrálás keringtetőkben és túlfolyómedencékben
- Mi a harmatpont (harmatponti hőmérséklet) °Ctp?
Miért kell kalibrálni a nedvességmérőket?
A folyamat pontosságának és a költségmegtakarításnak a döntő tényezője - még hosszú távon stabil érzékelő esetén is - a rendszeres kalibrálás és az esetleges újbóli beállítás. Ha ez nem történik meg, fennáll a veszélye annak, hogy már egy-két év múlva szűkebbre kell szabni a páratartalom célintervallumát, ami jelentős hatással van az üzemeltetési költségekre. A vizsgálóberendezésért vagy a rendszerért felelős személy számára döntő fontosságú, hogy a nedvességmérő készülékhez megfelelő rendszerrel rendelkezzen, amely lehetővé teszi a kalibrálást és beállítást kis erőfeszítéssel.
Mik a páratartalom paraméterei?
Az abszolút páratartalom [fabs - g/m³] a térfogatban gőz formájában található víz tömegét jelzi. Állandó légtérfogat esetén az abszolút páratartalom független a hőmérséklettől és a nyomástól. Ha azonban a térfogat külső nyomáshatás vagy hűtés miatt csökken, miközben a víztartalom állandó marad, az abszolút nedvességtartalom ennek megfelelően nő.
A telítési nedvességtartalom vagy maximális nedvességtartalom [fmax - g/m³] az egy köbméter levegőben lévő vízgőz maximálisan lehetséges mennyiségét jelzi egy adott hőmérsékleten. Ebben az esetben a levegő nedvességfelvevő képessége a hőmérséklet emelkedésével nő. A maximális páratartalom túllépése esetén azonban a felesleges vízgőz kondenzáció (cseppképződés) formájában kicsapódik.
A relatív páratartalom [U - %rh] a levegőben ténylegesen található vízgőz és a maximálisan lehetséges vízgőz tömegének aránya. Ezenkívül a relatív páratartalom a nedvességtartalmat a telítettséghez viszonyítja, és ezért a levegő telítettségi hiányának mérőszáma. A relatív páratartalom tehát a levegőben jelen lévő maximálisan lehetséges vízgőzmennyiség százalékos arányát mutatja.
A páratartalom-kalibrálás lehetőségei
A nedvességmérők/adatgyűjtők/adattovábbítók kalibrálásához lehetőleg a következő mérési módszereket és mérőrendszereket használják:
- Nedves ruhás/nedves rongyos módszer
- Fixpontos cellák/sóedények
- Kétmennyiségű generátorok
- Klímakamra
- Huminátor
- Két hőmérséklet/két nyomás generátorok
- Thunder páratartalom-generátor
- Nyomásos harmatpont rendszerek
Hogyan kell kalibrálni a higrométert?
Más mért változókkal (hőmérséklet, áramlás ...) összehasonlítva a higrométerek kalibrálása nehezebb, mivel a meghatározott páratartalom előállítása lényegesen nagyobb erőfeszítést jelent. Az olyan sajátos problémák, mint az adszorpciós/ deszorpciós jelenségek vagy a kondenzátum kicsapódása mindenekelőtt a magas nedvességtartományban fordulnak elő. A következő módszerek alkalmasak a higrométerek kalibrálására:
- Nedves rongy / nedves rongy módszer
- Fixpontos cellák/sóedények
Mi az a harmatponti higrométer?
A harmatponti higrométer mérési elve a párás levegő kondenzációig történő lehűlésén alapul. A kondenzálódó víz megjelenése egy hőmérséklet-szabályozott tükrön optikailag érzékelhető, mégpedig akkor, amikor a tükör éppen kezd párásodni. Az ebben a pillanatban uralkodó hőmérséklet megfelel a harmatponti hőmérsékletnek. Egy vezérlőberendezés ezután a tükör hőmérsékletét állandóan a harmatponti hőmérsékleten tartja, amely így platina hőmérséklet-érzékelőkkel nagyon pontosan meghatározható. A hűtéshez Peltier-elemet használnak, a tükörfelületet pedig optoelektronikai módszerekkel értékelik.
Milyen páratartalom-érzékelők állnak rendelkezésre?
A szenzor (latin sensus: "érzés") vagy (mérő)érzékelő olyan műszaki alkatrész, amely bizonyos fizikai vagy kémiai tulajdonságok (pl. hősugárzás, hőmérséklet, páratartalom, nyomás, váltakozó hangnyomás, hang, fényerő, mágnesesség, gyorsulás, erő) mellett a környezetének anyagi tulajdonságait is képes minőségi vagy mennyiségi mérőeszközként érzékelni. A nagy dinamikatartomány és az a tény, hogy alig van olyan anyag és fizikai hatás, amelyet a mintagázban lévő vízgőz ne befolyásolna, emiatt a páratartalom meghatározására számos különböző érzékelési elv létezik.
- Kerámia érzékelők
- Lítium-klorid érzékelők
- Polimer érzékelők
- Ellenállásos polimer érzékelők
- Kapacitív polimer érzékelők
Hogyan működik egy polimer érzékelő?
A polimerérzékelő egy speciális műanyag (polimer) tulajdonságainak változását használja ki a környezet páratartalmától függően. Az egyszerű polimerérzékelők a nedvességre érzékeny polimerréteg elektromos ellenállásának változását használják (rezisztív polimerérzékelők), a magasabb szintű eszközök egy kis polimerlemez oldalára fémfelületeket erősítenek, és a polimer dielektromos állandójának változását a tömb kapacitásának változásaként mérik (kapacitív polimerérzékelők). Ha a mérési hőmérséklet ismert, a relatív páratartalom abszolút páratartalommá alakítható.
Hogyan kalibrálják a hőmérsékletmérő műszereket?
A hőmérő kalibrálása kifejezés a hőmérő mérési eltérésének meghatározását jelenti. A mérési eltérés a hőmérő helyes hőmérséklete és a kijelzett hőmérséklet vagy a kimeneti jel közötti különbség.
Melyek a hőmérsékletmérés módszerei?
A "hőmérő kalibrálása" kifejezés a hőmérő mérési eltérésének meghatározását jelenti. A mérési eltérés a hőmérő "helyes" hőmérséklete és a kijelzett hőmérséklet vagy a kimeneti jel közötti különbség.
Milyen érzékelők állnak rendelkezésre a hőmérsékleti tartományban?
A hőmérséklet méréséhez megfelelő érzékelő kiválasztása határozza meg a mérési eredmények pontosságát. Meg kell jegyezni, hogy a különböző érzékelőknek eltérő követelményei vannak.
- A nagy mérési tartomány általában korlátozott pontosságot jelent,
- a különösen gyors, rövid beállítási idővel rendelkező szondák általában nem alkalmasak robusztus mindennapi mérésekre,
- a kialakítás határozza meg, hogy melyik szonda milyen mérésekhez alkalmas.
A különböző érzékelők áttekintése
- Ellenállás-hőmérő
- PTC termisztor (PTC érzékelő)
- Termisztorok/termisztor érzékelők (NTC érzékelő)
- Platina érzékelő (pl. PT100)
- Termoelem érzékelő
Hőmérséklet-kalibrálási lehetőségek?
Alapvetően két kalibrálási módszert különböztetünk meg a hőmérséklet-kalibráláshoz: A kalibrálás rögzített pontokon és az összehasonlító méréssel történő kalibrálás. Ezeken a módszereken kívül számos lehetőség van az ITS 90-re visszavezethető vizsgálati/mérési berendezések és műszerek kalibrálására:
- Kalibrálás rögzített pontokon
- Kalibrálás folyékony (keringtető vagy kalibráló) fürdőkben
- Kalibrálás fémtömb kalibrátorokban
- Kalibrálás csőkemencékben
- Kalibrálás felületeken (érintkező és érintésmentes)
- Kalibrálás hőmérsékleti/légkondicionáló szekrényekben
Hőmérséklet-kalibráláshoz
Az összehasonlító méréssel történő kalibrálás során egy etalon hőmérőt és a mérendő eszközt állandó hőmérsékletnek teszik ki, amelyet például egy kevert folyadékfürdőben vagy egy fémtömb kalibrátorban állítanak elő. A készülékben a tényleges hőmérsékletet az etalonnal mérik, és összehasonlítják a mérendő eszköz által kijelzett értékkel, miután a hőmérők és az érintkező anyag között hőegyensúlyt hoztak létre. A kalibráláshoz csak kevert folyadékfürdőt szabad használni, mert a hőmérsékleteloszlásnak a lehető legegyenletesebbnek kell lennie. A folyadékfürdők esetében alapvetően meg kell különböztetni a cirkulációs fürdőket vagy cirkulációs termosztátokat és az úgynevezett túlfolyó fürdőket.
Kalibrálás keringtetőkben és túlfolyómedencékben
A folyadékfürdők esetében alapvetően megkülönböztetünk cirkulációs fürdőket vagy cirkulációs termosztátokat és úgynevezett túlfolyómedencéket. Kalibrálás a túlfolyómedencékben: A fürdőfolyadékot alulról felfelé keringetik. Így a medencében nagyon homogén térbeli hőmérséklet-eloszlás és nagy időbeli hőmérséklet-állandóság érhető el. A túlfolyómedence előnye a cirkulációs medencével szemben a jobb hőmérséklet-állandóság, az egyenletes hőmérséklet-eloszlás és a meghatározott hengeres hasznos tér.
Mi a harmatpont (harmatponti hőmérséklet) °Ctp?
A harmatponti hőmérséklet az a hőmérséklet, amelyen a levegő jelenlegi vízgőztartalma (100%-os relatív páratartalom) maximális. A harmatponti hőmérséklet független az aktuális hőmérséklettől. A harmatponti hőmérséklet mérésének egyik módja, hogy a fémet addig hűtjük, amíg a felületén vízgőz nem képződik. Ekkor a fém hőmérséklete a harmatponti hőmérséklet. Ezt a hatást különböző mérési és kalibrálási eljárásokban is használják ("nedves harisnya módszer"; "harmatponthigrométer").